Istorie Noiembrie 12, 2014

Biserica „Înălţarea Domnului" a fost construită din lemn în anul 1861 de către egumenul M-rii Golia din Iaşi, Arhimandritul Dionisie.

În anul 1906 a fost refăcută fiind reconstruită din cărămidă de către enoriaşi în frunte cu preotul Ion Romanescu.
În anul 1936 biserica a necesitat reparaţii capitale, preot fiind Ion Popovici, iar în 1937 biserica a fost sfinţită.
Biserica a fost reparată în mai multe rânduri: 1960 (Pr. Cirnici Dumitru); 1970 (Pr. Buliga Dumitru).
Din 1980, parohul Octavian Poduţ a refăcut din nou biserica atât în interior cât şi în exterior.
Toate aceste lucrări de refacere a bisericii s-au finalizat în anul 1984 fiind efectuate cu sprijinul moral şi material al Prea Fericitului Patriarh Teoctist Arapaşu, care a sfinţit-o în anul 1992, în fruntea unui sobor de ierarhi: Î.P.S. Daniel, Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei, P.S. Eftimie al Romanului, P.S. Calinic al Argeşului.
De trecutul bisericii nu se leagă nici un fapt istoric, nu este monument istoric şi se găseşte la o distanţă de 10 km de oraşul Botoşani.